Wie deze kerst naar Britse reclames keek, zag iets opmerkelijks. Chocolade, snacks en andere suikerbommen waren vrijwel verdwenen. In plaats daarvan draaide het om groenten, fruit en eenvoudige gerechten. Dat was geen toeval, maar een bewuste voorbereiding op nieuwe Britse regels voor voedselreclame.
Sinds begin januari mogen producten met veel suiker, zout of vet tot negen uur ’s avonds niet meer op televisie worden aangeprezen. Betaalde online advertenties voor zulke producten zijn helemaal verboden. Het doel is helder: kinderen minder blootstellen aan fastfood en zo het groeiende overgewichtprobleem aanpakken. Dat probleem is fors. In het Verenigd Koninkrijk heeft een groot deel van de kinderen en volwassenen overgewicht, met ernstige gezondheidsgevolgen als diabetes en hart- en vaatziekten. Reclame speelt daarin een grotere rol dan vaak wordt aangenomen: ze normaliseert ongezond eten als beloning en gezelligheid.
De kerstcommercials waren een proef. Supermarkten zochten naar nieuwe manieren om hun merk te laten zien, zonder verboden producten in beeld te brengen. Dat leverde verhalen op over koken, samenzijn en ‘echte’ ingrediënten. Groenten kregen ineens een hoofdrol, niet uit overtuiging, maar omdat het moest.
Ook buiten Engeland wordt meegedacht. Overgewicht onder kinderen neemt wereldwijd toe en ook in Nederland waarschuwen artsen voor de gevolgen. Landen als Chili laten zien dat reclamebeperkingen kunnen werken, al lossen ze het probleem niet in één keer op. Eetgewoonten veranderen langzaam. Maar minder verleiding in beeld zorgt wel voor een andere voedselomgeving en precies daar zet Engeland nu op in.



Geef een reactie