De prijzen voor fastfoodmaaltijden in Nederland zijn de afgelopen vijf jaar met bijna 40 procent gestegen. Dat blijkt uit een recente analyse van ABN AMRO, gebaseerd op cijfers van het CBS. Sinds 2020 zijn de kosten voor een maaltijd bij fastserviceketens met gemiddeld 39 procent toegenomen.
Deze stijging ligt hoger dan die van andere eetcategorieën. Zo zijn restaurantprijzen in dezelfde periode met 28 procent gestegen en supermarktprijzen met 34 procent. Fastfood is daarmee in relatief tempo het sterkst in prijs toegenomen.
Volgens ABN AMRO heeft de sector te maken met meerdere uitdagingen. De kosten voor energie en ingrediënten zijn fors toegenomen. Daarnaast is het aantal bezorg- en afhaallocaties sinds de coronaperiode sterk gegroeid, wat heeft geleid tot meer concurrentie. Hoewel het totaal aantal locaties sinds 2023 licht is afgenomen, blijft het aanbod groot.
Fastfood niet meer als goedkoop gezien
De hogere prijzen en veranderende voorkeuren zorgen ervoor dat consumenten minder uitgeven aan fastfood. Transactiedata van ABN AMRO laten zien dat de bestedingen in fysieke fastservicezaken sinds begin 2024 dalen. Alleen de omzet via het bezorgkanaal laat een voorzichtig herstel zien. Waar fastfoodketens in eerdere recessies nog als voordelig alternatief werden gezien, is dat beeld nu aan het kantelen. De consument ervaart fastfood niet langer als vanzelfsprekend goedkoop.



Geef een reactie